Bağkur Affı 2019

2 285

2019 bağkur primlerinin asgari ücrete bağlı olarak yükselmesi ile birlikte primlerin ödenebilme durumu bir hayli zorlaştı. Geçtiğimiz yıl çıkan 7143 sayılı yapılandırma yasası ile bağkur borçları yeniden yapılandırılmıştı ve bu yapılandırmanın taksit ödemeleri devam etmekte. Tabi bağkur borçlarını yapılandıramayan ya da yapılandırıp ödeyemeyenler yeni bir sgk affı 2019 düzenlemesini bekliyor. 2019 bağkur affı için yeni bir torba kanun çıkacak mı ve 2019 da yapılandırma varmı konularında yazımızda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağkur yapılandırma 2019

Yukarıda da belirttiğim üzere bağkurlulara af düzenlemesi en son 7143 sayılı yasa ile getirilmişti. 7143 bağkur borçlarına af yasası ile 2018/Mart ayı ve öncesi bağkur borçlarının gecikme zamları ve faizleri silinmiş ve borçlar yeniden yapılandırılmış ve taksitlendirilmişti.

7143 sgk yapılandırma düzenlemesi ile 2018/Haziran ayı ve öncesi prim borcu olanların da borçları otomatik silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu. Söz konusu bagkur af düzenlemesi ile ihya borçlarını da yaklaşık %60 oranında indirim sağlanmıştı. Bagkur affi için 7143 yapılandırma fırsatını kaçıranlar bağkur affı için 2019’da yeni bir düzenleme bekliyor. Peki bağkur borcu yapılandırma 2019 düzenlemesi ne zaman çıkacak ? 2019 bağkur yapılandırma için yeni yasa çıkacak mı ?

Bağkur borç yapılandırma 2019 torba kanunda var mı ?

Şu an TBMM’de görüşülen ya da gelecek olan yasal düzenlemelerde 2019 bağkur prim borcu yapılandırma ile ilgili bir düzenleme bulunmuyor. Bağkura af geldimi sayfamızdan duyuru yapılacaktır. Ayrıca sayfamızdan bağkur ihya son dakika ve bağkur affı son dakika gelişmelerini de takip edebilirsiniz.

Bağkur prim borcu 2019 yapılandırma çıkarsa nasıl olur ?

Olası bir bagkur affı çıkarsa geçmiş borçların faizleri silinir. Borçlar anapara üzerinden yeniden yapılandırılır. Yapılandırma affı 2019 torba yasası ile bağkurda dondurulan sürelere de af gelir. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu borçlar mecvut dönemlerinde geçerli prim tutarları üzerinden hesaplanır ve bu da çok büyük avantaj sağlar.

Ayrıca yapılandırma yasası ile borçlarınızı 36 aya kadar taksitlendirerek taksitli de ödeme yapabilirsiniz.

Bağkur geriye dönük tescil 2019

01 ekim 2008 tarihinden önce esnaflık kaydı, odalarda kaydı v.s. olanlar bu kayıtlara göre geriye dönük olarak bağkur açtıramıyor. Bu durumdaki binlerce kişi de bağkur tescil affı düzenlemsi bekliyor. Geçmiş bağkur borcuna af yasalarında bu düzenleme yer almadı ancak yeni çıkacak yasalarda yer alır mı bekleyip görmek gerekiyor.

Bağkur borçlarını taksitlendirme 2019

Bağkur yapılandırması olmadan bağkur geçmiş dönem borçlarınızı her zaman 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. 6183 sayılı Kanuna istinaden yapılan bu taksitlendirme işleminde yapılandırmada olduğu gibi maalesef faizler silinmiyor. Tam tersi borcun faizin üstüne faiz bindiriliyor ve borç taksitlendirilebiliyor. Aslında avantaj sağlamıyor ama sağlıktan yararlanma, borcu yok yazısı alma v.s. gibi acil bir durum için peşinat ödeyerek bağkur borçlarınızı 36 aya kadar taksitle ödeyebilirsiniz.

Bağkur borçlarınızı taksitlendirmek için dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek taksitlendirme talebinde bulunun. Bu talebinize istinaden SGK ödemeniz gereken peşinat tutarını hesaplar. Peşinatı yatırdıktan sonra borçlarınız taksitlendirilir. Yatırmış olduğunuz peşinat tutarı ilk taksitten düşürülür. Böylece taksitlendirme yapılır yapılmaz sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.

Bağkura af son dakika haberleri için bizi takipte kalın. Konu hakkında sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


2 Yorum
 1. zekai

  merhaba
  benim öğrenmek istediğim 3 yıl bağkur borcum var bunu dondurdular ben bunu ödeyebilirmiyim. Ödersem şayet bana emekli olduğumda maaşımın artması olarak bana faydası olurmu . 9. basamaktan bağkurluydum
  teşekkür ederim

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Dondurulan hizmet süreleri hangi yıllara ait ? Tabi ki borçlanma hakkınız var.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı