Emekli maaşları Erken Yatacak mı 2020

0 294

Emekli maaşları erken yatacak mı 2020 ? Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte milyonlarca emekli maaşlarının erken ödenip ödenmeyeceği konusunda araştırma yapmaya başladılar. Daha Covid 19 tedbirleri kapsamında ramazan bayramı ikramiyeleri Nisan ayı içerisinde ödenen emekliler şimdi ise gözlerini bayram öncesi emekli maaşlarının ödeneceği tarihe çevirdi.

Bu yıl Ramazan bayramı arefesi 23 mayıs 2020 Bayramın ilk günü ise 24 Mayıs 2020 tarihi olacak. Dolayısıyla maaşlarını 23 Mayıs ya da sonrasında alan emekliler maaşlarının bayram öncesi erken yatırılmasını beklemekte.

Mayıs ayı emekli maaşları ne zaman ödenecek ?

Normal şartlarda emekli sandığı emeklileri maaşlarını her ayın başında, SSK ve bağkur emeklileri ise emekli tahsis numarasının son rakamına göre belirlenen tarihlerde almakta. Bazı emeklilerin maaş ödenme tarihleri tahsis numarasının son rakamına göre ayın 23’ü ve ya sonrası olacağından bu emekliler ile diğer emeklilerin maaşlarının erkene alınması beklenmekte.

Emekli maaşı 1500 olmamış

Bildiğiniz üzere 20208/Nisan ayından itibaren en düşük emekli maaşı 1500 TL oldu. Ancak bu düzenleme tüm emeklileri kapsamıyor. Kendi adına yaşlılık aylığı alanlar ve maaşı 1500 TL altında olanların emekli maaşları en düşük 1500 TL oldu. Ancak kendi adına değil de eşinden ya da babasından ölüm aylığı alan kişilerin maaşları 1500 TL olmayacak. Bu kişilerin ki hissesi oranında artacak. Örneğin tek başına aylık alan bir dul eşin maaşı 1125,00 TL, çocuğu ile birlikte alanın ise 750 TL’den az olamayacak şekilde güncellenmiş olması gerekir. Daha ayrıntılı bilgi ve emekli maaşı hesaplaması yapmak için hemen https://www.ssksor.com/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı sorgulama

Emekli maaşınızı ne kadar ve ne zaman alacağınız, emekli maaşınızdaki kesintiler ve tüm bilgileri e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulamaları aşağıda verilen bağlantılar aracılığı ile e-devletten yapabilirsiniz.

Bayram öncesi emekli maaşları ödenecek mi ?

Bayram öncesi emekli maaşlarının ödeneceği tarih konusunda Aile, Sosyal ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK Hanım’ın önümüzdeki günlerde bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Emekli maaşlarının çok büyük bir ihtimalle tüm emeklilere bayram öncesi ödenmesini bekliyoruz. Resmi duyuru yapıldığında sayfamızda paylaşılacaktır.

Emekli maaşları hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.