Kısa Çalışma Ödeneğinde SSK Primi Ödenir mi ?

0 283

Kısa çalışma ödeneğinde ssk primi ödenir mi ? Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan çalışanlar için işverenlerin sigorta primi ödeyip ödemeyeceği hem işverenler hem de çalışanlar tarafından merak konusu oluşturmaktadır. Bu yazımızda bu konuya ayrıntılı olarak değinececeğiz.

Kçö şartları

Kısa çalışma ödeneğinde işveren için aranan şart mücbir sebep kapsamında faaliyetine tamamen ya da kısmen ara vermiş ya da durdurmuş olması. Çalışan için aranan şart ise başvuru tarihinden önceki son 1 sene içerisinde en az 450 gün ssk primi olması.

Kçö sorgulama

İşveren tarafından başvuru yapıldıktan sonra ödenek almaya hak kazananların listesi yine işverenler bildirilmekte ve bu kişiler takip eden ayın 5’i itibariyle ödeneklerini PTT’den ya da işverenleri tarafından banka iban numaraları tanımlandı ise hesaplarından alabilmekteler. Sorgulama işlemi online olarak yapılamamakta.

Kçö hesaplama

Hesaplama çalışanın ödenek başlama tarihinden önceki son 1 yıllık brüt kazancının %60’ı olmakta ve ödenecek en yüksek tutar ise en fazla brüt asgari ücretin %150’si kadar olabilmekte.

Kçö dilekçe

Ödenek başvuruları işverenler tarafından yapılmakta. Yazımızın devamına geçmeden önce kısa çalışma ödeneği alma şartları, kimlerin yararlanabileceği, nasıl hesaplandığı ve başvuruda izlenecek yol ile gerekli evraklar hakkında tüm ayrıntıları https://www.ssksor.com/kisa-calisma-odenegi/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneğinde ssk primi

İşkur tarafından onaylanarak işverenlere bildirimi yapılan çalışanların ödenek almaktan yararlanabilmeleri için işverenleri tarafından “18-Kısa Çalışma Ödeneği” ya da eksik çalışma nedeni birden fazla ise “27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler” nedeni ile eksik günle bildirilmesi gerekmektedir. Bu süreçte çalışanlar için ödenek alınan gün sayısı da esas alınarak primi eksik günle bildirilir. Doğal olarak bu süreçte sigortalı adına işveren ssk primi ödemez. Bu süreler için İşkur tarafından GSS primi ödenir ve böylece çalışan ödenek süresi boyunca sağlıktan yararlanmaya devam eder.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.