Sgk Eğitim Öğretim Yardımı 2020-2021

51 20.844

SGK eğitim ve öğretim yardımı malumunuz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından şehit ve gazi çocuklarına, harp malullerinin çocuklarına v.s. her eğitim ve öğretim dönemi başında ödenen bir ödenektir.

Sgk eğitim yardımı 2020 eğitim döneminin başlaması ile birlikte ödenmeye başlanacak. Peki eğitim öğretim yardımı  2020-2021 yılı için ne zaman ödenecek, sgk eğitim öğretim yardımı sorgulaması nereden ve nasıl yapılır ? İşte sgk eğitim öğretim yardımı 2020 konusunda merak edilen tüm soruların cevapları;

Eğitim öğretim yardımı kimlere verilir ?

Sgk eğitim öğretim yardımından yararlanabilecek kişiler şunlardır;

 • Şehitlerin aktif eğitim ve öğretim gören çocukları,
 • Harp malullerinin/Gazilerin aktif eğitim ve öğretim gören çocukları,
 • 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu 2/h maddesi kapsamında faaliyette bulunan eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere,
 • 2330 sayılı yasa gereği SSK ya da Bağkur kapsamında emekli olanların öğrenim gören çocuklarına,
 • Harp/vazife malulü olan çalışması sebebi ile emekli maaşları kesilenlerin öğrenim gören çocuklarına
 • Sgk eğitim yardımı 2020/2021 döneminde ödenebilecektir.

SGK eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır ?

Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek şehit gazi eğitim yardımı için başvuru şartı aranmıyor. Yukarıda belirtilen kapsamlarda olanlara şehit çocukları ve gazilere eğitim yardımı otomatik olarak ödeniyor. Eğer yardım tutarınız ödenmezse e-devlet üzerinden talepte bulunabilirsiniz. Online eğitim öğretim yardım talebi başvurusu için;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi sayfasına e-devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Ardından Talep Türü kısmında kendiniz için başvuru yapacaksanız Kendim İçin kısmını, çocuklarınız için başvuru yapacaksanız Çocuklarım İçin Kısmını seçtikten sonra başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

SGK eğitim yardımı sorgulaması nasıl yapılır ?

Eğitim yardımı sorgulamasını online olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi T.C. numarası ile yapılmakta ve şifresiz olarak gerçekleştirilebilmekte. Sorgulamayı sayfasından https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ TC numarası ile girerek yapabilirsiniz.

SGK eğitim yardımı hangi bankaya yatar ?

Eğitim yardımı ödemelerinin yapılacağı banka hesabı emekli sandığı emekli maaşlarının ödendiği bankaya göre farklılık gösteriyor. Buna göre;

 • Emekli aylığınız Ziraat Bankası, Deniz Bank, Halk Bankası, Şeker Bank, Vakıf Bank, Burgan Bank, Akbank, İNG Bank, Garanti Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve PTT Banka ödeniyorsa bu bankada bulunan mevcut hesabınızdan eğitim yardımınızı çekebilirsiniz.
 • Maaş aldığınız banka yukarıdakilerin haricinde bir banka ise eğitim yardımı ödemenizi Ziraat Bankası’ndan T.C. kimliğiniz ile alabilirsiniz.

Sgk eğitim yardımı 2020 ne zaman ödenecek ?

Peki eğitim yardımları ne zaman ödenecek ? Normalde her sene eğitim ve öğretim dönemi başladıktan en geç 1-2 hafta içerisinde ödemeler hesaplara aktarılır. Bu sene için de eğitim ve öğretim dönemi başladıktan ortalama 1-2 hafta içerisinde ödemelerin hesaplara aktarılacağını düşünüyoruz. Eğitim yardımlarının ödeme tarihleri netleştiğinde yazımızda bilgisi verilecektir.

Sgk eğitim yardımı ne kadar 2020

Ödenecek 2020-2021 eğitim öğretim yardımı tutarında çocuğun öğrenim gördüğü okula göre hesaplama yapılıyor. Buna göre öğrenim durumuna göre ödenecek 2020-2021 eğitim yardımı tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • 1-8. sınıflar arasında öğrenim görenlere  2300,00 TL,
 • Lisede öğrenim görenler için 3400 TL,
 • Üniversitede öğrenim görenlere ise 3500 TL ödenecektir.

Yukarıda belirtilen tutarlar tahminidir. Tutarlar netleştiğinde güncelleme yapılacaktır. 

Gazi çoçuklarına eğitim yardımı 2020 2021

Gazi çocuğu eğitim yardımı 2020/2021 Eğitim ve Öğretim dönemi için yukarıda belirtilen tutarlarda olacaktır. Şayet tütün eğitim ve öğretim yardımı ödemeniz yapılmadıysa ya da yukarıda belirtilen tutarın altında bir ödeme gerçekleştirildi ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na uğrayarak itiraz edebilir ve dilekçe ile başvuru sağlayabilirsiniz.

SGK eğitim ve öğretim yardımı, gazi çocuğu eğitim yardımı ne zaman ödenecek hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

51 Yorum
 1. GAZİ

  ARKADAŞLAR ÖDEMELER BANKADA ŞU AN YARDIM SORGULAMADAN Bİ KONTROL EDİN 22 EKİMDE ÖDEMELER BAŞLIYORMUŞ BİLGİNİZ OLSUN

 2. Buse

  Merhaba ösym tarafından dgs kayıt yerleşmesi bekleniyormuş öğrencilerin tespiti açısından 15 ekim kayıt tarihinin son günü, muhtemelen o tarihten 1 hafta sonra yatması bekleniyormuş şehit gazi dernekleri sgk yı aradığında bu bilgiyi vermişler yani 20 ekimden sonra her an yatabilir

 3. Elif Ozturk

  benim kızımda geçen sene Eylül’de nikahlandi geçen sene yatirmadilar kesildi yanı daha önce aliyoduk

 4. Sinem keskin

  Pazartesi yani 12 ekim yatma olasılığı varmıdır ?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Biraz zor gibi görünüyor.

 5. A

  İyi günler 21 yaşında kızım üniveriste okuyir bu yıl bundan önce lise de 18 yaşını doldurmadığı için parasını tc kartı ile ben alıyordum şimdi onun hesabına yatmasi için ne yapabilirim

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bir şey yapmanız gerekmiyor. Bildiğim kadarıyla 18 yaşı geçtiği için onun hesabına yatıyor. Ama yine de yardım numarasını arayarak oradan da bilgi talep edebilirsiniz.

 6. Selin

  Ödemeler ne zaman yapılacak bilgisi olan varmıdır acaba?

  1. Mehmet KAYA

   Bakan Zahra Zümrüt Selçuk resmi açıklamayı henüz yapmadı. En geç 1 hafta içerisinde yatmasını bekliyoruz.

 7. Ali

  İletişime geçtim ama onlarda bilmiyor

 8. Ali

  Sigortalı bi iştee de çalışmıyorum gelirim yok yani

  1. Mehmet KAYA

   Bununla ilgili SGK ile iletişime geçseniz iyi olur. Yönetmeliğe baktım da sizin için tam bir ibare yok bununla alakalı.

 9. Ali

  Meraba gazi çocuğuyum şimdiye kadar eğitim yardımı aldım bu sene evlendim Üniversitemde devam ediyor yardım verirler mi

 10. Abide

  Iyi günler benim kızım şehit çoçugudur bu sene unuversite için tercih yapmadı özel egitim kursuna gidiyor egitim yardımından yararlanirmi.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Aktif öğrenciliği olmadığından ödenmez diye biliyorum. Ama yine de SGK’ya tekrar sormanızı öneririm.

 11. Celal

  Arkadaşlar herkese merhabalar sağlam kaynaklardan arayıp soran bilgi alan varmı eğitim paralarının nezaman yatacağı ile bilgisi olan varmı saygılar

 12. mehmet

  COVID-19 mücadelesi ve okulların kapalı olması nedeni ile bu yıl yatmayacak sanırım.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Hayır yatar ama ne zaman yatacağı belli değil.

 13. Salih

  Okullar açıldıktan 1-2 hafta sonra yatar denmiş bu sene 21 eylülde okulların seyreltilmiş olarak açılması bunu etkiler mi? eylül ayında kesin yatar mı?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bu sene anormal bir durum söz konusu. Dolayısıyla ne zaman yatacağını kestirmek zor.

 14. Celal

  Herkese slm busene ki eğitim yardımı ne zaman ödenir acaba

  1. Mehmet KAYA

   Merhabalar. Henüz resmi açıklama yapılmadı. Ancak 2020/Eylül ayı ortalarından sonra ödenmesini bekliyoruz.

 15. Devran

  Merhabalar. 3 gün öncesinde baktığım zaman 2018-2019 yatırılan tutar sorgulamada çıkıyordu şimdi çıkmıyor acaba yeni tutar yatıcağı için mi yoksa yatmiycağı için mi?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Henüz 2019/2020 tutarları sisteme yüklenmedi. Gelecek hafta ödenmesini bekliyoruz.

 16. Caglar

  Sorgulamada çıkıyor hesaba mı yatar. çocuk TC sine mı belli değil.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba.Çocuk TC numarası üzerinden yatar.

 17. Engin

  20 sinsen sonra ne zaman , 21inde mi 22sinde mi bir hafta sonra mi bir yıl sonra mi yoksa girişinden sonra 50 yıl sonra mı? Hangi tarihten sonra değil , hangi tarihe kadar ödeyebileceğini merak ediyor insanlar.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba Engin BEY. Resmi Kurum değiliz. SGK tarafından resmi açıklama yapılmadı. Geçen senelere baktığımızda ayın 20’sinden sonra ödendiği görülmekte. Bu yüzden öyle yazdık.

 18. Mustafa

  Slm Mehmet bey bu odeme bizim maaş hesabina yatacak cocuklarin TC numarasinami acaba bilgilendirirseniz çok seviniriz iyi gunler

  1. Mehmet KAYA

   Çocukların hesabına yatar. Önceki cevabımda da belirttim Mustafa BEY.

 19. Mustafa

  Slm hayırlı akşamlar eğitim öğretim yardımı nezaman ödeniyor Kendi maas hesabimizami yatıyor yoksa cocuklarin TC numarasinami yatiyor bilgi verirseniz seviniriz

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Ödemelerin 20 Eylül 2019 tarihinden sonra hesaplardan çekilebileceğini tahmin ediyoruz. Ödemeler çocukların hesaplarına yapılmakta. Eğer çocuk 18 yaşından küçük ise anne ya da babası ile birlikte bankadan çekilir. Büyükse kendi çekebilir.

 20. Gazi çocuğu

  Merhabalar. Gazi çocuğuyum geçen sene başvurusuz almıştık eğitim yardımını. Bu senede başvurusuz alıcağımızı yazmışsınız. E devlet üzerinden eğitim öğretim yardımı talebi var orada başvur yazısı cıkıyor. e devlet üzerinden eğitim öğretim yardımı talebine başvurmak gerekir mi? İyi günler.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Başvuru şartı yok hocam. Geçen sene de başvurusuz ödendi. Bu yıl daha resmi açıklama yapılmadı.

 21. celal

  sgk yı aradım ekimin ortalarında yatacakmış doğrumu acaba

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Resmi bir açıklama yapılmadı henüz bilemiyoruz.

 22. fatih özesen

  merhaba geçen sen gibi evrak göndermedik bu sene gönderecezmi

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Evrak göndermenize ya da herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok.

 23. Ertan

  Benim babam vazife malülü bu zamana kadar yardımı aldık bu sene bi değişiklik falanmı oldu vazife malülü çocuklarına yardım yapılmayacakmı acaba?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba hocam. Bu sene için yardım gecikti ama ödenecek. Sona ermedi yani.

 24. Aslan

  İlker kardeşim. Benim abim aynı senin durumunu yaşıyordu memur iken öğrenciliği devam ediyordu eğitim öğretim yardımını aldı fakat daha sonra yazı geldi o paranın iadesi hakkında. Parayı geri iade ettik. Bilgin olsun gene de araştır. Vesselam

 25. İlker

  Yaklaşık 1 yıldır şehit gazi istihdam hakkımı kullanarak memur oldum bu zamana kadar eğitim öğretim yardımı alıyordum 23 yaşındayım öğrenciliğim aktif olarak devam etmekte acaba bu yıl eğitim öğretim yardımını alabilecek miyim?

 26. Aslan

  Bu sene açıklama bile yok. Geçen sene bir ay öncesinden açıklaması yapılır 27 eylülde yatırılacak denirdi 27 eylülde yatırılırdı.

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Evet biraz gecikti ama bir kaç güne resmi açıklamayı bekliyoruz Kurumdan.

 27. ilker

  23 yaşındayım her yıl eğitim öğretim yardımı aldım bu yıl şehit gazi istihdam hakkımı kullanarak memur oldum ama öğrenciliğim aktif olarak devam etmekte acaba eğitim öğretim yardımını bu yıl alabilir miyim?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba İlker BEY. Bu konuda net bilgi sahibi değilim maalesef.

 28. Ayşenur

  Malulen emekli olan kişilerin çocukları eğitim yardımı alabilirmi

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Hayır yazıda belirtilenlerin dışındakilere ödenmiyor maalesef.

  2. Semih

   Evet,alabilir

 29. Gazi cocugu

  2018-2019 Eğitim Öğretim yardımı tarihi açıklaması ne zaman yapılacak veya ödenecek?

  1. Mehmet KAYA

   Merhaba. Bu hafta resmi açıklama bekliyoruz. Ay sonuna kadar da ödenmesini.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.