Ek 6 Sigorta Primi Ne Kadar 2020

0 550

Ek 6 sigorta primi ne kadar ? Ek 6 kısmi süreli çalışan ve Kanunda açıkça belirtilmiş bazı sigortalıların 30 günden az kısmi çalışma sürelerini isteğe bağlı olarak tamamlama imkanı sağlayan bir sigorta koludur. Ek 6 sigorta primi asgari ücretin brüt tutarı üzerinden hesap ediliyor.Bu yazımızda sgk ek 6 nedir,  Ek 6 sigorta primi ödeme şartları, güncel tutarları ve taksi sigortası ne kadar konu hakkında merak edilenleri soru cevap halinde bulabilirsiniz.

Ek 6 sigorta nedir ?

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz üzere kısmi süreli çalışmayı 30 güne tamamlamayı sağlayan sigorta koludur. Bu sigortadan ticari taksi, dolmuş/minibüs, toplu taşıma araçları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı işletmelerde 30 günden az kısmi süreli çalışanlar yararlanabilmekte.

Ek 6 sgk başvurusu nasıl yapılır ?

Ek 6 sanatçı sigortası ve şoför sigortası kapsamında primlerini 30 güne tamamlamak isteyenlerin en geç kısmi süreli çalışmanın olduğu ayı takip eden ayın sonuna kadar bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları gerekmekte. Başvuruda istenen evraklar kısmi süreli iş sözleşmesi, ek 6 başvuru formu ve kimlik fotokopiniz.

Ek 6 sgk başvuru formu

Başvuru için gereken evraklardan birisi de SGK ek 6 başvuru formudur. Ek 6 formu sgk dökümüne ilave olarak kısmi süreli iş sözleşmenizi de vermeyi unutmayın. Sgk ek 6 formunu buradan indirebilirsiniz: ek 6 başvuru formu indir. Ek-6 SGK formunu doldurarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yollayın.

Ek 5 Ek 6 prim ne kadar ?

Bu kapsamda prim ödemesi işsizlik primine dahil olanlar ile olmayanlar açısından farklıdır. İşsizlik primi ödeyip ödememek tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Buna göre işsizlik primi dahil ve hariç aylık ek 6 primleri aşağıdaki gibi olacaktır. Ek 5 tarım sigortası primi ne kadar başlıklı yazımızdan güncel tarım ek 5 sigortası primlerine göz atabilirsiniz.

İşsizlik primi ödemeyenler için
Aylık en düşük prim tutarı ₺892,71
Günlük en düşük prim tutarı ₺29,76
Aylık en yüksek prim tutarı ₺6.695,33
Tavandan günlük en yüksek prim ₺223,18
İşsizlik primi ödeyenler için
Aylık en düşük prim tutarı ₺975,11
Günlük en düşük prim tutarı ₺32,50
Aylık en yüksek prim tutarı ₺7.313,36
Tavandan günlük en yüksek prim ₺243,78

Şoför sigortası ne kadar 2020

Eğer ek 6 kapsamında primini 30 güne tamamlayacak bir şoför iseniz aylık prim tutarları yukarıdaki gibidir. Ancak yanınızda çalışan şoför sigortalınız varsa işveren olarak ödenecek aylık sigorta primleri teşvikten yararlanma durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Teşvikli ve teşviksiz olarak güncel ssk taksi şoförleri ve ssk işçi primlerine https://www.ssksor.com/ssk-primi-ne-kadar/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Bağkur taksi primleri ne kadar ödenir ?

Eğer taksi şoförü olarak çalışıyorsanız ve haricinde aktif bir vergi kaydı yoksa yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda primlerinizi 30 güne tamamlayabilirsiniz. Ancak taksi sizin ise ve ya taksi sizin değilse bile taksi haricinde başka bir işletmeniz mevcutsa ve aktif vergi kaydınız varsa bu durumda primleri ssk kapsamında 30 güne tamamlayamazsınız, bağkur kapsamında tamamlamanız gerekiyor. Aylık güncel bağkur prim tutarlarını öğrenmek için https://www.ssksor.com/bagkur-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 6 sigorta emeklilik şartları nelerdir ?

Eğer primleri ssk kapsamında tamamlıyorsanız emeklilik şartlarınız 4a ssk’ya göre, bağkur kapsamında tamamlıyorsanız bağkura göre hesap edilir. Sigorta ya da bağkur ilk başlangıç tarihinizi, hizmet bilgilerinizi ayrıntılı olarak yorum bölümünden bize yazmanız durumunda ne zaman emekli olabileceğinizi hesap edebiliriz.

Ek 6 sigorta iptali nasıl yapılır ?

İptal başvurusunu bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile yapmanız gerekmektedir. Dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;

  • Kurumunuzda …………. T.C. numarası ile …./…../….. tarihinden beri Ek 6 kapsamında sigorta tescilim bulunmaktadır. Bu tescilimin ……./……./…… tarihi itibariyle kapatılması hususunda gereğini arz ederim.

Ek 6 sigortalı tazminat alır mı ?

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Ek 6’ıncı maddesi kapsamında bir işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışması olanların işten tazminat için aranan diğer şartları sağlayarak çıkmaları durumunda kendilerine tazminat ödenmesi gerekmektedir. Tazminat alma şartları başlıklı yazımızdan kıdem tazminatı için aranan diğer şartlara göz atabilirsiniz.

2021 Ek 6 sigorta primi ne kadar olacak/oldu ?

2021 yılında uygulanacak brüt asgari ücretin asgari ücret tespit komisyonu tarafından açıklanmasının ardından 2021 Ek6 sigorta primleri netleşmiş olacak. Açıklandığında prim tutarlarını sayfamızda bulabilirsiniz.

Ek 6 sigorta hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.