En Yüksek SSK Emekli Maaşı Ne Kadar ?

0 821

En yüksek ssk emekli maaşı ne kadar ? SSK’dan emekli olacaklar ve özellikle prim ödemeleri yüksekten ya da tavandan bildirilenler alabilecekleri en yüksek emekli aylığı konusunda hesaplama yapmak istemekte ve en yüksek maaş tutarlarını araştırmakta.

En yüksek emekli maaşı ne kadar alınır sorusunun cevabı için öncelikle temel olarak emekli maaş hesaplamasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu yazımızda hem yüksek emekli maaşı nasıl alınır ve tavan emekli maaşı nasıl hesaplanır konusunda detayları bulabilirsiniz.

SSK emekli maaşı en yüksek ne kadar ?

Ülkemizde emekli maaş hesaplamasında birçok dönüm noktası vardır ve bu dönemler itibariyle hesaplamada ve özellikle aylık bağlama oranlarında köklü değişiklikler yapılmıştır. Özellikle 2008 sonrasında 5510 Sayılı SGK Kanunu ile birlikte emekli maaş hesaplama formülü köklü olarak değiştirilmiş ve aylık bağlama oranı düşürülmüştür.

2008 sonrasında ortalama kazançlar için aylık bağlama oranı %40’tır. Bu da bu tarih ve sonrasında ödenecek primler için emekli maaşı ortalamasını düşürmekte. 2000 öncesi ise durum çok daha farklı. 2000 öncesi hizmetler için ise aylık bağlama oranı %80 civarlarında. Tabi hal böyle olunca 2000 öncesi hizmeti fazla olanlar yüksek maaş alabilmekte.

Emeklilikte esas alınan en önemli kriterlerden birisi ortalama prime esas kazançtır. Prime esas kazanç çalışma hayatınız boyunca adınıza ödenen ssk primleri ile kendi adınıza ödediğiniz bağkur ve diğer kazançların brüt tutarıdır. Prime esas kazanç için taban tutar brüt asgari ücret iken tavan ise bunun 7,5 katıdır. İşte emeklilik hesaplaması tavan kazançlardan bildirilenlerin kazançları farklı olacağından bağlanacak emekli maaşı için de tavan tutar şu kadardır demek yanlış olacaktır.

Hesaplama için önce prime esas kazançlarınızın ortalaması alınır ve güncelleme katsayısı ile güncellenir. Ardından ilgili dönemdeki aylık bağlama oranları da esas alınarak bağlanacak emekli maaşı hesaplaması tamamlanmış olur.

Özetle size yukarıda şunu anlatmak istedim. Tavan ssk prime esas kazancınız tabanın 7,5 katını geçemez. Bu yüzden de bağlanacak en yüksek emekli maaşında bu tavan etkilidir. Şu yıl için en yüksek emekli maaşı şu kadardır demek bu yüzden imkansızdır. Ortalama prime esas kazanç bilgilerinizi bize yorum kısmından yazarsanız ayrıntılı olarak ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi hesaplayabiliriz. Eğer prim ödeme gün sayısı ve yaş şartını sağladıysanız SGK aylık hesaplama sisteminden de ortalama emekli maaşı hesaplayabilirsiniz. Hesaplama yapmak için buradan giriş yapabilirsiniz ⇒⇒⇒ ssk emekli maaşı hesaplama.

Ayrıca güncel ssk emekli maaşlarına göz atmak için https://www.ssksor.com/ssk-emekli-maasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı ve hesaplamaları hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.