Eksik Gün Bildirimi Kalktı mı 2019?

2 31

Bildiğiniz gibi 27 Mart 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7103 Sayılı Torba yasa  düzenlemesine kadar 10 kişiden az çalışanı olan işverenlerin ay içerisinde 30 günden az çalışan sigortalıları için Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik gün bildirim formu ile bildirim yapması gerekiyordu.

7103 Sayılı Kanunla Sosyal Güvenlik Kurumu eksik gün bildirim işlemleri konusunda köklü değişiklikler yapıldı. Peki SGK eksik gün bildirimi yapılmaya devam ediliyor mu, eksik gün bildirimi kaldırıldı mı ? İşte konu hakkında merak edilen soruların cevapları.

Eksik gün bildirim formu kaldırıldı

Evet yukarıda da belirttiğim üzere 7103 Sayılı Kanun ile eksik gün bildirimi kalktı. Eksik gün bildirimi 2018 itibariyle artık yapılmıyor. Sgk eksik gün bildirimi 2018 Nisan ayı itibariyle verilmeyeceğine ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuru aşağıdaki gibidir;

Ek 10 2018 Mart ayı itibariyle verilmeyeceğine dair SGK duyurusu

ek-10-verilmeyecek
sgk-eksik-gun-bildirimi-kalkti

Eksik gün bildirimi 2019

Yukarıdaki duyurudan da anlaşılacağı üzere eksik gün bildirim formu kaldırıldı. Ancak eskiden olduğu gibi ay içerisinde 30 günden az çalışanların 30 günden az çalışma sebebini eksik gün bildirimi kodları ile aylık prim ve hizmet belgesinde göstermeniz gerekiyor. Ayrıca sgk ek 10 verme zorunluluğunun kaldırılmış olması Sosyal Güvenlik Kurumu’nun artık sizden ilgili çalışan için ek 10 belgesi ve eksik gün çalışma sebebine ilişkin belgeyi istemeyeceği anlamına gelmiyor.

Yukarıdaki resmi duyurudan da anlaşılacağı üzere ek 10 bildirimi 2018 Mart ayı itibariyle yapılmayacak ancak sgk ek-10 belgesi ile eksik gün sebebine ilişkin belgeyi işveren olarak 10 yıl süre ile saklama zorunluluğunuz var. Yani yarın bir gün Sosyal Güvenlik Kurumu bir şikayet ya da denetim üzerine geriye dönük olarak ek 10 formu ve eksik gün bildirimi ek 10 sebebini sizden isteyebilir.

Sgk eksik gün nedenleri 2019

Sizin de bildiğiniz üzere ay içerisinde 30 günden az çalışan işçinin SGK’ya eksik gün bildirimi için kodlar bulunmaktadır. ,Ek 10 eksik gün bildirim formunu artık vermeyeceksiniz ancak çalışanın aylık prim hizmet belgesinde eksik çalışma sebebini aşağıdaki işveren eksik gün bildirimi kodları ile göstermeniz gerekiyor.

sgk eksik gün nedenleri tablosu aşağıdaki gibidir.

eksik-gun-tablosu
sgk-eksik-gun-kodlari

Puantaja tabi çalışan işçi için sgk eksik gün bildirimi kalktımı ?

Puantaja tabi olarak eksik çalışan işçi için de ek 10 kaldırıldı mı sorusu bu ara sıklıkla sorulmakta.Normalde 7103 Sayılı Kanundan önceki uygulamada bazı sgk eksik gün bildirimi nedenleri için eksik gün bildirimi yapılırken bazıları için yapılması gerekmiyordu. Eksik gün bildiriminin yapılması gereken kodlardan birisi de 07-Puantaja tabi çalışanlar içindi. Ancak 7103 sayılı yasa ile tüm eksik gün nedenleri için sgk ek 10 kaldırıldı.

SGK işveren işlemleri hakkındaki güncel gelişmeleri SGK işveren kategorimizden takip edebilirsiniz.


2 Yorum
  1. Sevgi

    Merhaba. 2018 Nisan ayı için eksik gün belgesi vermedik sorun olmaz değil mi ? Kesin kalktı yani artık.

    1. Mehmet KAYA

      Merhaba. SGK eksik gün bildirim zorunluluğu kaldırıldı. Artık eksik gün bildirimi yapmanız gerekmiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı