Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar 2019

0 22

SGK ev hanımı sigortası ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta kapsamında en düşük primi ödeyebilecekleri sigorta koludur. Bu kapsamda dışarıdan prim ödemesi yapan kadınlar düşük primlerler emeklilik hakkı elde edebilmekte. Yazımızda bu kapsamda isteğe bağlı olarak prim ödeme şartları ve 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında ödenecek en düşük ve en yüksek aylık prim tutarları konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Kimler ev hanımı isteğe bağlı sigortalı olabilir ?

Eğer aktif vergi kaydınız yoksa, esnaflık ya da şirket ortaklığı kaydınız yoksa ya da tarımla uğraşmıyorsanız ve çiftçilik kaydınız yoksa bu kapsamda isteğe bağlı sigorta primi ödeyebilirsiniz. Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmek için yapmanız gereken oldukça basit. Öncelikle bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek vergi kaydınızın olmadığına ve vergiden muaf olduğunuza dair bir yazı almalısınız. Sonrasında isteğe bağlı sigorta formu ile ( SGK’da verilir size) ve kimliğiniz ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuracaksınız. Hepsi bu kadar. Tescil işlemi oldukça basit. Gelelim ev hanımları sigorta prim ücreti 2019 tutarlarına.

Ev hanimlarina sigorta 2019 ne kadar ?

Bu kapsamda 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ödenebilecek en düşük aylık prim tutarı 709,52 TL, en yüksek ise 5.321,47 TL olacaktır.

Ev hanımı emeklilik yaşı

Emeklilik şartları ilk sigorta, bağkur v.s. giriş tarihine göre farklılık gösterir. İlk olarak 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında sigortalı olan kadınlar 7200 gün 58 yaş ile emekli olabilirken bağkur kapsamında ise 9000 gün ve 58 yaşı tamamladıklarında emekli olabiliyorlar.

Aynı şekilde 01 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe girenler ise yaştan emeklilik için 5400 gün ve 61 yaşı tamamladığında emeklilik hakkı elde edebilmekteler. İlk sigorta, bağkur v.s. giriş tarihinizi, toplam hizmet sürenizi ve doğum tarihinizi bize yazmanız halinde ne zaman emekli olabileceğiniz hususunda hesaplama yapabiliriz.

Ev hanımlarına işsizlik maaşı ödenir mi ?

İşsizlik maaşı alabilmeniz için belli şartları sağlamanız ve sigortalı çalışmış olmanız gerekiyor. İşsizlik ödeneği için gerekli olan şartları kısaca şöyle sıralayabiliriz; işten çıkış tarihinden evvel ki son 3 sene içinde 600 gün sigorta olması ve kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işsiz kalmış olmanız gerekir. Bu şartları sağlamanız halinde e devlet sisteminde maaşa başvurarak en az 8 ay süre ile alabilirsiniz.

Ev hanımı sigorta primi kapsamında prim ödemesi yapanlar bağkurlu sayıldıklarından işten ayrıldıklarında kendilerine işsizlik maaşı ödenmez. Çünkü bağkurlulardan işsizlik prim kesintisi yapılmıyor ve dolayısıyla maaş da ödenmiyor.

Ev hanimi sigortasi ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı