2019 Gss Primi Ne Kadar Oldu ?

0 197

SGK Genel Sağlık sigortası primleri asgari ücretin brüt tutarı üzerinden hesaplanmakta. Brüt asgari ücret 2019 yılında 2.558,00 TL oldu. 2019 asgari ücretin netleşmesi ile beraber gss primi 2019 tutarları da belli oldu. Peki gss primi 2019 ne kadar oldu ? Gss primi ne kadar 2019 tutarları ve gss konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın  cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

2019 gss primi ne kadar ödenecek ?

Gelir testi başvurusu yapmadan GSS kapsamına geçmeyi talep etmeniz halinde aylık asgari ücretin brüt tutarının %3’ü oranında prim ödemesi yaparsınız. Bu kapsamda 2019 gss ücreti aylık olarak 76,74 TL oldu. Eğer benim prim ödeme durumum yok diyorsanız gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi başvurusunun ardından eğer gelir sonucu hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünün altında olursa yeşil karttan yararlanırsınız ve prim ödemeden sağlık hizmeti alırsınız. Gelir testi başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

Mavi kartlılar ve yabancı uyruklu kişilerin ise aylık genel sağlık sigortası 2019 prim tutarı: 613,92 TL oldu. 

Gss 2019 nasıl ödenir ?

2019 genel sağlık sigortası prim borçlarınızı bankalarda, mobil ya da internet bankacılığından T.C. numaranız üzerinden SGK Ödemeleri-GSS Prim menüsünden yapabilirsiniz. Gss 2019 ücreti ayrıca SGK kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartınız ile de ödeyebilirsiniz.

G1 (asgari ücretin 1/3’ünden fazla) 2019 asgari ücrete göre ne kadar ?

G1 asgari ücretin 1 3’ünden fazla ne demek sorusu okuyucularımız tarafından sürekli sorulmakta. Yukarıda da belirttiğimiz üzere gelir testi sonucu hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olursa yeşil kartlı olursunuz ve prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız. Eğer ortalama gelir bunun üzerinde olursa genel sağlık sigortası ücreti 2019 tutarı olan aylık 76,74 TL prim ödemesi yaparak sağlıktan yararlanabilirsiniz. 2019 asgari ücretin agi hariç net tutarının 1/3’ü 609,57 TL olacaktır.

2019 genel saglik sigortasi ozel hastanelerde geçerli mi ?

Gelelim konu hakkında cevabı merak edilen bir diğer soruya. Özel hastanelerde genel sağlık sigortası geçerli mi ? Eğer aylık prim ödüyorsanız özel hastanelerden yararlanırsınız. Genel sağlık sigortası primlerinizi düzenli ödemeniz halinde özel hastanelerden provizyon alabilirsiniz. Ancak yeşil kartlı iseniz özel hastanelerden yararlanamazsınız.

2019 genel sağlık sigortası hangi bankaya yatırılıyor ?

Genel sağlık sigortası borcunuzu SGK ile anlaşmalı tüm bankalardan ödeyebilirsiniz. Genel sağlık sigortası ödemesi yapabileceğiniz başlıca bankalar: PTT, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Akbank, Vakıf Bank, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası.

2019 gss son ödeme tarihi ne zaman ?

Her ayın gss primini ödemek için takip eden ayın sonuna kadar zamanınız vardır. Örneğin 2019/Mart ayı gss borcunu 30 Nisan 2019 tarihine kadar ödeyebilirsiniz.

GSS 7143 son ödeme ne zaman ?

Bildiğiniz gibi 2018/Nisan ve öncesi gss prim borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinmiş ve borçlar anapara üzerinden yeniden yapılandırılmıştı. Bu tarihten önceki borçları yani 7143 GSS borçlarını son ödeme tarihi 28 Şubat 2019 tarihine ertelendi.

2019 torba yasada yeni genel sağlık sigortası affı olacak mı ?

Gss borçlarının yeniden yapılandırılması, silinmesi ya da affa uğraması gibi yukarıda belirtilen 7143 GSS düzenlemesi haricinde şu an yeni bir düzenleme görünmüyor.

2019 genel sağlık sigortası primi ödenmezse ne olur ?

Sağlık sigortası primini takip eden ayın sonuna kadar ödemezseniz bu tarihten sonra gecikme zammı ve faizi işletilir. Ödeme yapmadığınız prim borcunuz iki aydan fazla olursa sağlık hizmeti alamazsınız.

2019 genel sağlık sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Borç sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Sorgulamayı buradan e devlet şifreniz ile giriş sağlayarak kolayca yapabilirsiniz: Genel sağlık sigortası borcu sorgulama

Gss 2019 ne kadar, 2019 gss prim tutarları, kısacası GSS konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

error: İçerik Korumalı